بر روی دیواره لاستیک در قسمتی که کدهای DOT حک شده، عددی 3 یا 4 رقمی وجود دارد که نشان دهنده تاریخ تولید لاستیک می باشد.

لاستیک به صورت استاندارد 6 سال عمر مفید دارد ولی اگر لاستیک در شرایط مساعد (دور از آفتاب مستقیم، دور از رطوبت، دمای مناسب و ...) نگهداری شود میتوان از آن بیشتر از 6 سال استفاده کرد.

 
  روش خواندن تاریخ لاستیک:  
  روش خواندن این اعداد که فوق العاده آسان است به این صورت است:

اعداد 3 رقمی برای لاستیک های تولید شده قبل از سال 2000 است، بنابراین برای مثال عدد 176 یعنی تولید شده در 17امین هفته ی سال 6ام از دهه، که در این مورد منظور سال 1986 است . برای لاستیک های ساخته شده در دهه ی 90 همین کدها به کار می روند با این تفاوت که مثلثی کوچک بعد از کد های DOT قرار
 می گیرد. بنابراین برای مثال قبل، یک لاستیک تولید شده در 17امین هفته ی سال 1996 کدی شبیه به  176 دارد.

بعد از سال 2000 اعداد 3 رقمی به 4 رقمی تغییر کرد ولی روش خواندن آنها هیچ تغییری با روش بالا نمی کند بنابراین به عنوان مثال عدد 3414 به این معناست که این لاستیک در 34امین هفته ی سال 2014 تولید شده است .

 
 
  چک کردن زاپاس:  
  اگر شما یک اتومبیل قدیمی دارید حتما باید تاریخ زاپاس آن را چک کنید چون اگر تاریخ آن گذشته باشد قابل استفاده نخواهد بود .

تصور کنید لاستیک شما پنچر شود، شما در آن لحظه هیچ چاره ای جز تعویض آن با زاپاس را نخواهید داشت و اگر تاریخ زاپاس شما گذشته باشد، یعنی لاستیک پوسیده است و اگر به زیر ماشین برود به احتمال خیلی زیاد خواهد ترکید، پس هیچ وقت یادتان نرود که تاریخ زاپاستان را چک کنید.
 
 

 

استفاده از مطالب فوق با درج منبع بلامانع است، در غیر این صورت پیگرد قانونی دارد.

 

 

تازه ها
تبلیغات
Fatal error: Call to undefined function apache_getenv() in /var/www/vhosts/parstire-market.com/httpdocs/APPs/DCMS/DCMSUtils/Statistic/tpro.php on line 31